• DİL
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve fazilette dünya birinciliğini tutmaktır

Mustafa Kemal ATATÜRK

--A+

İÇEY BASINI BİLGİLENDİRDİ

İznik Çevre ve Yaşam Platformu (İZÇEY) Aydınlar köyü açıklarında planlanan maden ocağı konusundaki gelişmeleri basın ile paylaştı.

ss

İZÇEY'i oluşturan doğa severler ve basın temsilcilerimiz Laskaris kafede bir araya geldiler. İZÇEY sözcüsü Taylan Devrim Ercan söz aldı ve;

Aydınlar Köyü sınırları içerisinde Ergüden Madencilik tarafından yapılması planlanan Çinko-Kurşun-Bakır ocağı faaliyet projesinin gündeme gelmesinden sonra, Misyonu doğa ve insan sağlığı üzerinde yaratılacak her türlü tahribata, İznik gölü havzası ve çevresinde yaşamı tehdit altına alacak her türlü girişime karşı olarak belirleyen İznik Çevre ve Yaşam Platformu (İZÇEY) İznik-Aydınlar Köyü Dibek mevkiinde kurulması düşünülen maden ocağı için Bursa ve civar bölgelerde faaliyet gösteren doğa ve çevre savunucusu kurumlarla ilişki içine girerek madene karşı İznik halkını bilinçlendirecek eylem ve örgütlemeler yapmıştır.
Konularında uzman kişi ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ile yapılan bilgilendirme toplantısında, Aydınlar Köyüne açılması düşünülen maden ocağının doğaya, çevreye ve insan sağlığına vereceği geriye dönülmez zararları tüm çıplaklığı ile gün yüzüne çıkartmıştır.
İznik doğası, tarihi ve geçmişten günümüze gelen kültürlerin hala hayat bulduğu, yaşandığı bir marka kenttir.
Böylesine bir marka kişilerin, şirketlerin şahsi çıkarları uğruna asla heba edilemez, elden çıkartılamaz. 
Düşünsenize yavaş şehir için başvuruda bulunan İznik’in tepesinde çalışan maden ocağını!
O ocaktan çıkan tozun, pasanın, tehlikeli atıkların vermiş olduğu görüntü kirliliğine.
İznik için en büyük maden, kazanım İznik’in hak ettiği yere taşınması, dünya kenti olması için gerekli adımların atılarak Türkiye’nin incisi yapmaktır.
Buda İznik’in doğasına, çevresine, tarihine sahip çıkmakla, İznik’in kalbine bir hançer gibi vurulan Ergüden madencilik ve benzerleri gibi faaliyetlere asla izin vermemektir.
Geldiğimiz noktada; Ergüden madencilik, proje tanıtım dosyası ve ekleri ÇED yönetmeliği kapsamında inceleme süresi devam ederken, dosyanın iptalini istemiştir.
Ergüden Madenciliğin danışmanlığını yapan Yeşil Doğa Mühendislik ve Danışmalık Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurarak projenin gerçekleştirilmesinden vazgeçtiğini belirtmişlerdir.
Yaptığımız bir takım görüşmeler ile de Ergüden Madenciliğin dosyayı çektiği teyit edilmiştir.
Fakat Danışman firmanın dosyayı geri çekmesi Ergüden Madenciliğin ya da ondan sonra buradaki madene göz dikecek şirketlerin bu düşünceden vazgeçtiği anlamına gelmemelidir.
Biz İznik Çevre ve Yaşam Platformu olarak Aydınlar Köyündeki açılması düşünülen maden ocağının yakından takipçisi olacağız.
Biz İZÇEY olarak İznik ve çevresinde yapılan, yapılması düşünülen, doğaya ve çevreye, tarihe, canlılar için atılacak her türlü olumsuz adımın karşısında olacağız.
Bu hepimizin vatandaşlık görevidir. Dedi.


Söz alan doğa dostları ise, gerek MADEN ocağı ve gerekse RES ler konusunda memnuniyet verici gelişmeler olsa da, rehavete kapılmamak gerektiğini vurguladılar...

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z İznik'in Kurtuluşu
  • z ERGÜN BALABAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAY
  • z İZNİK'DE 23 NİSAN
  • z ÇED OLUMLU RAPORUNA MAHKEMEDEN İPTAL
  • z Mehmet Tevfik Sindel'in kızı İznik'te
  • z 28 KASIM İZNİK'İN İŞGALDEN KURTULUŞ GÜNÜ