• DİL
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Medeni olmayan milletler, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdur

Mustafa Kemal ATATÜRK

--A+

İZNİK'DE 23 NİSAN

ADD İznik yönetimi önce resmi törenlere katıldı ve sonra Belediye Meydanı'nda bir sergi açtılar, rengârenk çocuk kitaplarındaki resimlerden.. Serginin başlığı "SEN ÇOCUK BEN ÇOCUK, NE HAYALLER KURMUŞTUK" idi.

ss
foto galeri

23 Nisan... Ne güzel bir gün.. İlkbaharın, yeniden doğuşu müjdeleyen bütün renkleri, bütün kokuları, bütün sesleri...   98 yıl önce, işgale uğramış bir  vatanın, onuru zedelenmiş acılı ve yoksul bir halkın, açgözlü müstevlilerin parça parça paylaştıkları ovaların, dağların, yanık türkülerimizin.... memleketimizin yeniden doğuşun ilk ışıklarını gördüğü gün..                                 

Köhnemiş bir imparatorluğun caddelerinde beyez atlı işgal orduları komutanları resmi geçit yaparken ve galiplerin bayrakları çekilirken gönderlere, kışlalarda uykularında süngülenirken Memet'ler, teslimiyet ve ihanet havada zehirli bir bulut gibi asılı dururken; Orta Anadolu'da, bütün saraylardan, köşklerden, konaklardan âzade, kıraç ve temiz bağrında vatanın, bir avuç yürekli insanla açılan bir meclis...

Mondros ve ardından Sevr'in boğazımıza geçirip, sıktığı boyunduruğu kırıp atmaya yeminli yurtseverler bunlar, kahraman olacaklarını bilmeyen, ikbale, şan ve şöhrete değil, sadece kurtarılmayı bekleyen anavatanın feryadına koşan kahramanlar.. Ve  onların hürriyet içinde başı dik bir memleket yaratma hayalleri... Hiç bir şeyleri yokken ve herşey onlara karşıyken kurulan hayal.. 

Dün, Bursa ilinin İznik ilçesinde o vatanseverlerin torunları vardı. Belediye Meydanı'nda bir sergi açtılar, rengârenk çocuk kitaplarındaki resimlerden..

Serginin başlığı "SEN ÇOCUK BEN ÇOCUK, NE HAYALLER KURMUŞTUK" idi.          Afişte bir kız çocuğu ile birlikte salıncakta sallanan Atatürk neşe içinde resmedilmişti.

Atatürk, Atatürk olmadan önce bir hayali vardı: Bu topraklarda CUMHURİYET'i kurmak... Duyanlar, "ne hayal ama" diyorlardı,

Gerçek oldu.

Dün , İznik'te Belediye Meydanı'nda  sayıları yüzü aşkın çocuk, her şeyin hayal kurmakla başladığını gördü ve yaşadı. Bütün buluşlar, keşifler, dönüşümler ve devrimler hayal kurmakla başlıyordu.

İznik Atatürkçü Düşünce Derneği dün, 23 Nisan 2018 Pazartesi günü, meydanı dolduran küçük büyük herkesle, Atatürkçülüğün, büyük hayaller kurmakla başlayıp, ama orada kalmadığını; cesaret, azim ve özveriyle bu hayali gerçek kılmaya giden yolda, yılmadan, vazgeçmeden yürümek demek olduğunu paylaştı.

Koyu karanlığın içindeki ilk ışıktır Nisan'ın 23'ü...

Bir yangın yerinde, kararmış toprakta biten ilk filizdir,

KUTLU OLSUN !..

ADD İznik Şubesi, 23 Nisan'da İznik'teki ilköğretim okulları arasında "Atatürk ve Çocuk" konulu bir kompozisyon ve resim yarışması düzenledi. Çocuklarımız, küçük güneşlerimiz, ne çok yazı yazdınız, ne resimler çizdiniz!.. Bizim kalbimizde hepiniz birinciydiniz ama konu yarışma olunca dereceye giren öğrencilerin ödülleri Cumhuriyet İlkokulu'nda düzenlenen törende  kaymakam bey tarafından verildi. Ardından Atatürk anıtına "çocuk kalbindeki Atatürk" saygı ve sevgiyle sunuldu, renkli çiçeklerle süslenmiş bir sevgiydi bu, hesapsız, çıkarsız, saf bir sevgi, bir çocuk sevgisi..

İstanbul'dan ressam teyzeler gelmişti, Boyalı Kuş diye bir grupları vardı, çocuk kitapları illüstratörleri deniyordu onlara; hayalleri boyuyorlardı.. Onlarca resim getirmişlerdi İznik'li çocuklara, en güzel kitaplardan.. Meydana kuruldu sergimiz, donandı, şölen yerine döndü alan..Kurulan masalara kağıtlar, boyalar yayıldı, Füsun İyicil, Emel Kehri, Şükran Kırcı, ressam dostlarımız, onlarca çocukla saatlerce süren atölye çalışması yaptılar.

Renkli kartonlar, kâğıtlar kesildi,biçildi, boyandı, yapıştırıldı, yazılar yazıldı, resimler çizildi, mandallarla iplere asılıp sergilendi. 

İznik Belediye Meydanı, müzikle dans eden çocuklar, palyaço Özge abla tarafından "komik" yapılan minikler, şen kahkahalar,

........   ve gerçek olması dilenen hayallerle doldu.

Gün bittiğinde toplanırken girişteki Mustafa Kemal'in  büyütülmüş fotoğrafına baktım, bize bakıyordu,

Memnundu,

Mutluyduk.

Bayramdı.

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z İznik'in Kurtuluşu
  • z ERGÜN BALABAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAY
  • z İZNİK'DE 23 NİSAN
  • z ÇED OLUMLU RAPORUNA MAHKEMEDEN İPTAL
  • z Mehmet Tevfik Sindel'in kızı İznik'te
  • z 28 KASIM İZNİK'İN İŞGALDEN KURTULUŞ GÜNÜ