• DİL
sosyal sosyal sosyal sosyal sosyal
Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur

Mustafa Kemal ATATÜRK

--A+

İZNİK GÖLÜNE DİKKATLER ÇEKİLDİ

İznik Çevre ve yaşam Platformu, İznik gölünün olumsuz etkilenişine dikkatleri çekti. Göl kıyısı açık hava da yapılan basın toplantısına BUÇEP Bursa Çevre Platformu da katıldı. İznik Çevre Platformundan Emrah Sevinç'in basın açıklamasını takiben, Orhangazi'den Avukat Erol Çiçek ve BUÇEP den Tarım Orkam-Sen Başkanı Fikret Gizir söz aldılar...

ss
foto galeri

DAHA GÜZEL BİR DÜNYA ELİMİZDE

Dünya Su Gününün kutlandığı şu günlerde, önlem alınmazsa kapımıza dayanmış susuzluk ve kuraklık günlerinde içme su kaynağı olarak kullanılacak İznik Gölü’nün can çekiştiğini izlemek acı veriyor bizlere.

Yaşanan iklimsel değişiklik, küresel krizin getirdiği bir dizi sorunlar, bilinçsiz kullanılan su kaynakları ve kimyevi ürünlerle kirlenen içme su kaynakları azalarak su kıtlığına koşar adımlarla gitmektedir.

Diğer yandan resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle zeytinlik cinayetinin önü açılmış oldu.

Bu yönetmelik değişikliği ‘’Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç, zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez’’ diyen 3753 sayılı ‘’Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun’’a aykırıdır.

İktidarın Zeytin Yasasını işlevsiz hale getirecek bu yönetmelik değişikliğiyle, birçok maden projesinin önü açılmış olacaktır.

Bu bir doğa katliamıdır. Atalarımızdan emanet aldığımız, çocuklarımıza borçlu olduğumuz yaşam alanlarımızın yok edilmesine giden yolun kapı eşiğidir.

Değişiklik ‘’ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, madencilik faaliyetini yürütecek kişinin faaliyetinin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski haline getireceğini taahhüt etmesi şartıyla, Genel Müdürlük tarafından belirlenen çalışma takvimi içerisinde zeytin sahasının madencilik faaliyetini yürütecek kısmının inşa edilmesine KAMU YARARI dikkate alınarak Bakanlıkça izin verilmesi’’ ne olanak sağlamaktadır.

Bu tam anlamıyla gaflettir, dalalettir.

İkizköy köylülerinin aylardır Akbelen ormanına kömür ocağı yapılmaması için sürdürdükleri onurlu direnişlerinin arifesinde alınan bu karar, bir dizi soru işaretini de ardı sıra getirmektedir.

ZEYTİN, SONSUZLUK AĞACIDIR!

Birçok medeniyet için kutsaldır, bereketin, barışın simgesi, birlikte yaşamanın tutkalıdır ZEYTİN AĞACI.

Nazım’ın dediği gibi yani…

‘’Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,

Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,

Hemde öyle çocuklarına falan kalır diye değil,

Ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,

Yaşamak yani ağır bastığından.’’

İZNİK ÇEVRE VE YAŞAM PLATFORMU ;

Anadolu’nun kadim dostu zeytinliklerimizin, doğal içme su kaynağı İznik gölümüzün, gözünü yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza dikmiş doymak bilmez tek dişi kalmış canavarların talanına karşı, büyük emek ve uğraşlarla bir çocuk gibi büyüttüğü zeytinliklerimizi, doğamızı, ormanlarımızı İznik halkı ve çevreye karşı duyarlı dostlarımız ile korumak için mücadele edeceğimizi sizlerle paylaşmayı görev saydığımızı paylaşıyoruz.

İZNİK ÇEVRE VE YAŞAM PLATFORMU


 


 


 

ÇOK OKUNAN HABERLER

  • z İznik'in Kurtuluşu
  • z ERGÜN BALABAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAY
  • z İZNİK'DE 23 NİSAN
  • z ÇED OLUMLU RAPORUNA MAHKEMEDEN İPTAL
  • z Mehmet Tevfik Sindel'in kızı İznik'te
  • z 28 KASIM İZNİK'İN İŞGALDEN KURTULUŞ GÜNÜ